Diyarbakır’a 1,2 Milyar Liralık Yatırım

Diyarbakır’a 1,2 Milyar Liralık Yatırım

Diyarbakır’da DBP’li yönetim döneminde belediye hizmetlerinden mahrum kalan kent sakinlerini sevindiren çevre düzenlemesi, İçişleri Bakanlığınca 1 Kasım 2016’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne görevlendirilen Cumali Atilla tarafından gerçekleştirildi. 2016-2018 yılları arasında yapılan 1,2 milyar liralık yatırımla kente yeni bir soluk getirildi.

2020 Sonlarında Proje Tamamlanmış Olacak

25 yıldır çöplerin vahşi şekilde biriktirilmesi sonucu çevreye verilen yoğun zararlar, Başkan Atilla’nın projesiyle Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından ”Entegre Katı Atık Projesiyle” engellenecek. Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Sevindik Mahallesinde kurulacak olan Entegre Katı Atık Tesisi 1 Milyon 280 bin metrekare alana 150 milyon lira ile 2019’un ilk çeyreğinde ihaleye çıkacak. Projenin 2020 yılının sonlarına kadar tamamlanması bekleniyor.

Tesisin tamamlanmasıyla merkez Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinin yanı sıra Dicle, Hani, Eğil, Ergani, Bismil ve Çınar ilçelerinin katı atık sorunu çözülecek.

Biriken çöplerden Günlük 4 Megavat Enerji Üretilecek

Karacadağ eteklerinde yer alan Yiğityolu mevkisindeki vahşi depolama alanında 25 yıldır biriken çöpten enerji üretilmesi için de proje hazırlandı. Depolama alanında kurulacak santral ile biriken metan gazından günlük 4 megavat enerji üretilecek.

Depolama alanlarında birikerek patlama riski olan gazların sondajlama metoduyla çekilerek reaktörlere aktarılacağı belirtildi.