Beykoz Kanuni Kent Ormanı, gelecek yaza hazır

Beykoz Kanuni Kent Ormanı, gelecek yaza hazır

Beykoz Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın imzaladığı protokol sonrası yapılan ve 1. etabı tamamlanan Kanuni Kent Ormanı, İstanbul’a nefes aldıracak.

İstanbullu vatandaşların hafta sonlarını ve boş vakitlerini değerlendirebilecekleri sekiz bin hektarlık arazi üzerine kurulan ve geçtiğimiz günlerde ilk etabı açılan Kanuni Kent Ormanı, 2019 yılı sonuna kadar yedi etabıyla birden hizmet vermeye başlayacak.

Sekiz milyon metrekarelik arazi üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığının tahsisiyle kurulan Kent Ormanı’nda yüksek noktalara inşa edilecek olan kuş gözlem kulelerinden de, alanda kuş göçleri izlenebilecek.

Kanuni Kent Ormanı’nın şu anki durumuyla ilgili konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ormanın birinci etabının vatandaşların hizmetine açıldığını, ikinci alandaki çalışmaların bittiğini anlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokolün ürünü olarak Beykoz Belediyesine sekiz milyon metrekarelik arazinin devredildiğini söyleyen Çelikbilek, farklı bölümler halinde 7 park olacağına değindi.

“1. Etap alanımız hizmet vermeye başladı”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “1. Etaptaki park alanımız görüldüğü gibi vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı. İstanbullu vatandaşlarımız mesire alanından faydalanabiliyorlar. Öte yandan Beykoz ve çevre ilçeler için büyük önem kazanan Nikah Salonumuzu da burada faaliyete geçirdik. 1. Etap çalışmalarımız kapsamında restoranlar, yöresel ürün pazarı, gölet, yürüyüş parkurları, piknik alanları, Nikah Salonu ve büyük bir otoparkımız var. Yine bu etap için söyleyebilirim ki trafik noktasında ziyarete gelen vatandaşlarımız hiçbir sıkıntı yaşamayacaklar. Peşinden diğer etaplarımızı da tamamlayacağız. Burası İstanbulumuzun en büyük mesire alanı olarak vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı ve inşallah devam edecek.” dedi.

“Vatandaşımızın ‘benim’ diyebileceği bir mekan”

Kanuni Kent Ormanı için şehir dışından da ziyaretçiler beklediklerini dile getiren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Gıptayla bakılan bir yaşam alanı olacak. Yöresel ve bölgesel ürün pazarlarının bulunduğu mekanlarla birlikte vatandaşımızın sahipleneceği, ‘benim’ diyebileceği bir yer olacak. Kent Ormanı havasıyla birlikte insanımızın ferah bir şekilde dinlenebileceği, rahat hava alabileceği, yürüyüşler ve sporlar yapabileceği hatta bisiklet turlarına ev sahipliği yapacak bir mekandır.” diye konuştu.

Kanuni Ormanını en geç bir yıl içerisinde, bütün eksiklerini tamamlayarak İstanbulluların ve Beykozluların hizmetine açmak istediklerini ifade ederek sözlerine devam eden Başkan Yücel Çelikbilek, alanın orman statüsünü değiştirmeyeceklerini ve yeşili koruyacaklarını söyledi.

“Ne olursa olsun orman korunacak”

Çelikbilek, “Kent Ormanı alanı içerisinde beton ağırlıklı bir çalışma yapmamız söz konusu değildir. Bütün bu bahsedilen diğer alanlar için kapalı mekanların olması gerekiyor. Kapalı mekanları da bakanlık bir plan içerisinde bizlere verdi. Bakanlığın belirlediği sınırlar dışında bizim yeni bir yer açma şansımız olmaz. Tamamıyla Tarım ve Orman Bakanlığının bize verdiği sınırlar çerçevesinde Kanuni Ormanımıza bakacağız. Velhasıl orman statüsü korunacak. İstanbul’daki vatandaşlarımız eskiden bu yerleri bulamazlardı. Şu anda devletin gücü vatandaşlarımızın bu tarz alanlarla daha refah ve huzurlu yaşayabilmesi ve nefes alabilmek için bu mekanları seçiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Uzun süredir devam eden Kanal Riva Projesinin son durumuyla ilgili bilgilendirme yapan Çelikbilek, projenin çok özel olduğuna işaret ederek Riva deresini anlattı.

“Gelecek onlarca yılı düşünüyoruz”

Çelikbilek şunları söyledi:

Riva Deresi neredeyse 60 kilometrelik bir alandır. Riva Deresi planını, firmalarımızın nezdinde aşamalarıyla sürekli takip ediyoruz. Bittikçe muhatabına proje teslim ediliyor. Devam eden bu projenin nihayete ermesi yine de iki yılı bulacaktır. Bu proje aynı zamanda suyla yani DSİ ile birlikte yürüyen bir projedir. Sadece ölçümü alıp, bunlar yapılsın diyebileceğimiz bir çalışma asla değildir. İlerleyen dönemlerde bölgede meydana gelecek su taşkınlarının önüne geçecek bir çakışmadır. Bu nedenle ciddi emek ve zaman istiyor. Su taşkını gibi afetlerin nasıl ve hangi yollarla önleneceği sorularının cevabı bulunarak devam edilen, özel bir çalışmadır. Bittikten sonra biz DSİ’ye teslim edeceğiz. Gönlümüzden geçen uzun sürmeden neticelendirilmesidir.